Patronunuza ASLA söylememeniz gereken 7 cümle

Tüm organizasyonlarda herkesin bir patronu vardır. Kuruluşun sahibi bile olsanız bir patronunuz vardır: MÜŞTERİ... Bu yazımızda patronunuza karşı ASLA ama ASLA kullanmamanız gereken 7 cümleyi açıklıyoruz:

1) Benim işim değil: Biliyor musunuz ki bir çok patron sizin görevinizin verilen görevleri yapmak olduğunu düşünür? Siz en iyisi, görev tanımızda belirtilmeyen bir görev verildiğinde patronunuzun sizden bunu ne sebeple istediğini anlamaya çalışın. Belki de sizi gelecekte alabileceğinizi düşündüğü bir pozisyona hazırlıyordur. Gerekirse gidin ve kendisiyle konuşun; şunu da unutmayın, üzerinize vazife olmayan bir işi yapmanız, şirkette genelde algılanma şeklinizi yükseltir ve "karma"nızı iyileştirir.

2) Benim sorunum değil: Bu cümle patronunuzun gözünde sizin kredinizi hiç mi hiç yükseltmez. Şirkette önemli bir problem süregiderken, sizin kendinizi bundan soyutlamanız mümkün değildir çünkü herkes aynı gemidedir ve problem herkesin problemidir.

3) Benim hatam değil: Bunu söylediğinizde şüpheler daha çok sizin üstünüze yönelir. Suçlu aramayı bırakıp herkesin hatanın giderilmesine odaklanması en iyisidir.

4) Aynı anda sadece bir iş yapabilirim... 40 tane elim yok ki: Bunu duymak patronunuzda en küçük bir üzüntü uyandırmayacaktır. Bunun yanında 2 farklı düşünce yaratabilir: a) işinizi sevmediğinizi veya b) işinizi yapacak kapasiteye sahip olmadığınızı düşünebilir.   Günümüz iş hayatında bir çok kişi kendini yoğun iş yükü altında hissedebilir ancak işlerin yapılması gerekmektedir.

5) Ben bu iş için fazla kalifiye kalıyorum: Olabilir... Gene de bu işi siz kabul ederek şirkete girdiniz ve bu iş hala sizin işiniz ve yapılması gerekiyor. Ayrıca bu lafı duyunca patronunuzun "bu adam da amma kalifiye bir tipmiş" diye düşünüp sizi terfi ettireceğini asla aklınızdan geçirmeyin.

6) Bu iş çok kolay... herkes yapabilir!: Her kuruluşta daha kolay ve daha az kolay işler vardır. Hiç bir patron verdiği işlerin aptal ve boş işler olduğunu duymaktan hoşlanmaz. İşin kolay olması sizin için daha iyi, hayatınız kolay olacak demektir. Ayrıca benzer görevleri yapan insanların sizi nasıl değerlendireceklerini de düşünün.

7) Bu iş imkansız... yapılamaz: Bu cümleyi söylemek, bir patrona kırmızı bayrak sallamak gibidir. Patronunuz sizin yetersiz veya beceriksiz olduğunuzu düşünebilir. Genelde patronlar imkansız şeyler istemezler. Sizden neden böyle bir görev istediğini inceleyin, neler yapmanız gerektiğini, ne gibi çözümler oluşturabileceğinizi inceleyin. Sizin sınırlarınızı görmek istiyor da olabilir.

SON SÖZ: Eğer söyleyeceğiniz sözlerden emin değilseniz, sükutun gerçekten altın olduğunu hatırlayın...