İş Hayatında Sözlüğünüzden Silmeniz Gereken 10 İfade

Aşağıdaki ifadeler karşınızdaki kişi veya kişiler üzerinde negatif etki yaptıklarından arzu edilen sonuçların alınamamasına sebep olablirler:

1) Gerçekten / Açıkça söylemek gerekirse / Samimi söylüyorum: Bu ifade şekilleri en çok satış personeli tarafından kullanılıyor. Karşıdaki kişi üzerinde "gerçeğin söylendiğine inandırma" veya "temizkalplilik" amacı ile kullanılsalar bile, aslında anlatılanın gerçek olup olmadığı konusunda şüpheler uyandırıyorlar.

2) Vs. / Vb. : Bu kelime olmayan kelimeler, aslında yapmanız gereken çalışmanın bir kısmını karşınızdakine yüklediğiniz anlamına gelebilir. Bunları kullanmak yerine fikrinizi somutlaştıracak anlamlı örnekler bulun ve kullanın.

3) Hayır: Hiç kimse hayır cevabı almayı sevmez. Şunu deneyin: "bunu yapabilmeyi gerçekten çok isterdim".

4) Muhtemelen / sanıyorum: Muhtemelen, sanıyorum tipi ifadeler, karşınızdakinin üzerinde kendinize güvenmediğiniz ve kendinizden emin olmadığınız yönünde bir izlenim bırakabilir.

5) İnnovatif: Bu ifade her yıl Linkedin'in aşırı kullanılan klişe iş kelimeleri listesinde yer alıyor. Artık buna dur deyin ve özgeçmişiniz de dahil olmak üzere  bu kelimeyi kullanmayı bırakın.

6) Ama: Bu kelimeye özel bir yazıyı daha önce yayınlamıştık. Öncesinde gelen herşeyi olumsuza sürüklediği için "ama" kelimesini kullanmayın. "Ve" kelimesini veya "bununla birlikte" ifadesini kullanarak cümlenizi yeniden kurun.

7) Asla: Kaderimizi fazla zorlamamak gerekiyor. Hayatta hiç bir şeyi asla diyerek reddetmemek gerekir; aksi takdirde ileride karşılaşacağımız durumların bizi utandırması ihtimali oldukça yüksektir. "Asla" kelimesi karşımızdakine en küçük bir hareket payı bile bırakmadığı için cesaret kırıcıdır.

8) Gibi: Uzmanlara göre "gibi" kelimesi, bir konu hakkında bilgi yetersizliği ve iletişim becerilerinde eksiklik olarak niteleniyor. Ayrıca dilimize son yıllarda yerleştirilen anlamsız bir zaman ifadesi olarak özellikle gençler tarafından kullanılıyor. "Saat 3 gibi gelirim" dendiğinde tam olarak kaçta gelineceği anlaşılamadığı gibi gelinip gelinmeyeceğinden emin bile olunamıyor ne yazık ki...

9) Yapamam: Aslında bu kelime üç farklı anlama gelebilir: "Yapmayı bilmiyorum", "yapmama izin verilmiyor" veya "yapmayacağım". Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız "öğrenip yapacağım" yönünde bir ifade kullanarak durumu olumluya çevirebilirsiniz. Eğer yapmayı biliyor ve fakat istemiyorsanız veya izin verilmiyorsa durumu başka türlü açıklamanızda yarar olabilir.

10) Iıııııııı / Mmmmm: Bunlara boşluk doldurucu sesler diyoruz. Karşınızda sizi dinleyen kişi üzerinde kararsız veya kendini ifade etme becerisinden yoksun bir kişi izlenimi bırakmanız çok muhtemeldir.