Değişime hazır mısınız?

İş ortamımıza bir bakalım... Ürünler ve hizmetler değişiyor, ekipmanlar değişiyor, müşteriler ve beklentileri değişiyor, çalışanlar değişiyor, tedarikçiler de öyle... Peki biz değişmeden işimizi sürdürebilir miyiz? Belki bir dönem için evet. Öte yandan iş hayatının değişmez bir kuralı var: bizim dünden (başarı ile) bugüne gelmemizi sağlayan faktörlerin bizi yarınlara da taşıyacağının hiç bir garantisi yok. Dolayısıyla bir süre sonra bir değişim geçirmemiz kaçınılmaz olacak. Peki biz yöneticiler olarak değişimin psikolojisine hazır mıyız?

Psikolojik olarak değişime hazır olduğumuzun en önemli göstergesi, etrafınızda bir problem hissetmeden değişimi başlatabilme cesaretini göstermek. "Her şey o kadar iyi gidiyor ki, bir yerlerde bir tuhaflık olmalı" diyebiliyorsanız, önemli bir aşamayı başarıyla atlamışsınız demektir. Tebrikler! Bunu söyleyebilecek tepe yönetim ne yazık ki çok fazla değil ülkemizde.

Gelecek yazılarımızdan birinde ikinci önemli aşamayı anlatacağız: değişim iradesi... Zira tepe yönetimin mutlak iradesi olmadıktan sonra hiç bir değişim programının başarıya ulaşması mümkün olmuyor...